Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

Slovenský zväz záhradkárov

szz.jpgZ histórie

Slovenský zväz záhradkárov bol založený v roku 1957 a Základná organizácia 16 – 28 Križovany nad Dudváhom vznikla v roku 1961. Ešte aj v roku 2006 máme v našej ZO niekoľko zakladajúcich členov. Nech sa už záhradkárska činnosť vykonávala pod akýmkoľvek smerovaním, či heslami dala by sa zhrnúť pod jednu zásadu – kladný vzťah k prírode.

45. ročná aktívna práca v Križovanoch nad Dudváhom sa najvýraznejšie zviditelnila na výstavách ovocia, zeleniny a kvetov, často s výšivkami, ale i bonsajami či ihličnanmi. Konali sa v priemere každý štvrtý rok. V roku 1994 sa konala u nás okresná výstava SZZ s veľkým úspechom.

Oveľa častejšie sa organizovali degustácie vín s účasťou záhradkárov i susedných organizácií, či organizácií z okresu, ale i organizácií z iných okresov, ktorým sa účasť zo strany križovanských záhradkárov opätovala. Inšpirácie sa hľadali na zájazdoch po výstavách Flora Olomouc, Flora Bratislava, Florea Trenčín, na Agrokomplexe v Nitre, šlachtiteľskej stanici v Bojniciach, Ledniciach, Mikulove, Arboréte Mlyňany, Záhradkári sa zúčasnili stovky prednášok, premietaní filmov či praktických ukážok. Sami poriadali súťaže o najkrajšiu predzáhradku, či uličné priestranstvo, brigády na strihanie kríkov, stromov. Pracovali na ďalších priestranstvách v obci.
Poriadali katarinské zábavy, či juniales, veď organizácia mala nad sto členov. Pre saba robili i samozásobenie prostredníctvom záhradkárskeho strediska, kde si objednávali stromky, kríky, vinnú révu, sadbový materiál, hnojivá a iné chemikálie, či produkty.
Tak, ako sa menia podmienky i záhradky menia svoju tvár z úžitkových na okrasné. I počty záhradkárov klesli k ôsmym desiatkam. Život záhradkárov sa znovu zaktivizoval vďaka toku informácií. Od roku 2005 vydávame občasník Náš záhradkár, ktorý obdrží každý člen a vyvesujú sa na informačných tabuliach v obci. Základná organizácia v Križovanoch nad Dudváhom opäť patrí medzi tie najlepšie v okrese Trnava.


 

Prestavba budovy dielní v ZŠ s MŠ

dnes je: 23.9.2019

meniny má: Zdenka

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka